Featured

Osmangazi Köprüsü Time Lapse Video Analizi

Bugün Türkiye ve dünyanın en önemli projelerinden sayılan Osmangazi Köprüsü time lapse videosunu sizin için inceleyip, nelerin doğru, nelerin yanlış yapıldığını anlatıp bilgiler vereceğim. Hazırsanız başlayalım.

Öncelikle Youtube üzerinde bulduğum en kapsamlı videoyu seyredelim

Çözünürlük

Günümüzde cep telefonları 4K video çekebiliyorken, televizyonlarımız 4K videoları sorunsuz bir şekilde oynatabiliyorken, bu videonun çözünürlüğünün 720p (1280×720) olması tam bir hayal kırıklığıdır. Bu video, birkaç yıl sonraya bırakılmış arkeolojik bir buluntudan öte bir şey değildir. Umarım videoyu isteyen şirket “neden bu kadar kalitesiz” diye sormuştur. Böylesine büyük ve önemli bir projeye ait prodüksiyon / time lapse videosunun böylesine düşük kalitede olmasının elbette belli başlı nedenleri var.

İlk neden videoda kullanılan time lapse video parçalarının Brinno gibi kalitesiz ve düşük çözünürlüklü amatör bir kamerayla çekilmiş olmasıdır. Çünkü bu tür kameraların sunduğu maksimum kalite 720p ile 1080p arasıdır. Bu videolar herhangi bir exif bilgisine de sahip olmadığından arşiv olarak da pek değerli sayılmazlar. Bu kameralarla çekilmiş 720p görüntüler videoda kullanılınca 4K çekilmiş hava görüntülerinin çözünürlüğü de mecburen 720p’ye çekilmiştir. Eğer 720p görüntüler, 4K’ya upscale edilseydi (4K çözünürlüğüne çıkarılsaydı), time lapse görüntüleri 720p olduğu için 4K’lık bir video içerisinde seyredilmeyecek kadar kötü görünecekti. Gerçi şu an da çok iyi görünmüyor.

Bazıları çıkıp “videolar daha çok cep telefonundan izleniyor, 720p videolar cep telefonundan iyi görünüyor hem de daha az data kullanıyor” diyebilir. Kusura bakmayın ama siz 720p lik bir çözünürlüğü kedi videosu izlemek için kullanın. Burada dünyanın en büyük inşa projelerinden birinden söz ediyorsak, bu videonun 4K hatta 8K gibi yüksek bir çözünürlüğe ulaşmasını bekleriz. Çünkü bu video Türkiye ve dünya tarihinin bir parçası konumundadır, arşiv ve belge niteliğindedir.

Çözünürlük konusunda bir kandırmaca var. Köprünün yapımına ait zaman artık yok, bir daha geri dönelim, bir daha çekelim deme şansımız yok. Geçmiş olsun.

Videonun süresi

Video 13 dakika 42 saniye uzunluğunda. İnternet ve Youtube eğilimlerine baktığınızda kimse bu kadar uzun bir videoyu seyretmez. Böylesi uzun bir videonun yeri şirket içi toplantı gösterimleri olabilir ancak. Dolayısıyla böylesi bir videonun heyecanı kaybetmeden 3-4 dk olması (hatta daha kısa) daha yerinde olacaktır. Bu haliyle izlenebilirliği güç, sıkıcı bir videodur.

Videonun anlatım dili

Video çok kötü hazırlanmış bir açılış kapağı ile başlıyor (bitmiş bir projeye ait bir görsel yerine neden bir 3D görsel gördüğümüzü de halen anlamış değilim). Ardında da belirsiz aralıklarla yapılmış hava çekimlerinden still kareler görüyoruz. Bu still kareler belli bir açıdan çekilemediği için, mix geçişlerle birleştirilmiş ve time lapse etkisinden çok uzak, amatör görüntülerden oluşmakta. Maalesef fonda çalan coşkulu, gaz etkisi yapan müzik de bu kötü görüntüyü kurtaramamış.

Video akışı boyunca infografik bilgiler içermediği için, bakarak ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Öyle ya bu videoyu sadece inşaat mühendisleri izliyor değil mi? Beton kütlelerinin etrafı su ile dolduruluyor, ama neden? Biz çok sonraları “aaaa evet yüzdürülecekmiş” diyoruz. Buna gerek var mı? Neden küçük bir yazı ile bize şu an hangi işlemin yapıldığı anlatılmıyor? Bu da önemli bir eksiktir. Tekrar müziğe dönecek olursak “Nerede savaş var, nereye saldırıyoruz” etkisi yapıyor bir süre sonra.

Video aslında bir time lapse videosundan ziyade prodüksiyon videosu şeklinde tasarlanmış. Ama prodüksiyon videoları bu şekilde amatörce yapılmaz. Siz prodüksiyon videosunda izleyene her türlü bilgiyi vermek zorundasınız. Tek kare açıklama yapmadan, izleyenden her şeyi beklemek videonun başarısızlığından başka bir şey değildir.

Bu arada 3. dakikada sıkıldım ben, artık ileri doğru hızla ilerletmek istiyorum videoyu. Bir takım borular bir yerden alınıp başka yere taşınıyor. Ne bu borular, köprünün ayakları mı? Tek bir bilgi yok! Müzik değişti bu arada, bir tür gotik kilise müziği çalıyor. Neredeyse din değiştireceğim:)

Sonra!

Aşağıdaki kadrajı görüyorum. Bu nedir allah aşkına? Hem geniş açıyla çekim, hem konuya uzaksın hem de distorsiyonun allahı var! Bunu videoda kullanan kişinin prodüksiyondan, fotoğraftan anladığını sakın söylemeyin bana. Böyle bir görseli çekmek, hadi çektin film içinde kullanmak gerçekten yitik bir beyin işi. Öyle ucuz olsun, 2 kalem pille çalışsın ooooh mis derseniz, dünya çapında bir işi işte böyle rezil edersiniz. Time lapse görüntülerinin çoğu distorsiyon hatalı, geniş açılı, perspektif desen yok. Her şey yıkılıyor fotoğrafta birbiri üstüne. Rezil tek kelimeyle.

Tabi çekilen kameranın özelliğinden dolayı fotoğrafları düzeltmek, elemek diye bir şey de söz konusu olamamış. Yağmur yağıyor, kar yağıyor, hava aydınlanıyor, kararıyor, hepsi görüntüde! Saldım çayıra mevlam kayıra. Yayıncılıkta şöyle bir laf vardır “yayında toplar” diye. Bir nevi kervan yolda düzülür hesabı. Evet fena halde düzüş var burada!

Yiğidi öldür hakkını yeme. Detay videolar fena değil. Ama herhangi bir prodüksiyon şirketinin çekebileceği tatta, abartılacak gibi değil.

Müzikler bildiğiniz gibi, sürekli değişiyor. Prodüksiyonda görüntüyü müziğe, yahut müziği görüntüye uydurma gibi bir teknik vardır. Müzik vurduğunda tak karşınıza etkileyici bir kare gelir. Yani müzik ve görüntü bir bütündür. Oysa bu videoda müziğin tek amacı var, ya savaşacaksın ya da din değiştireceksin 🙂 Müzik arkada playlist’ten çalar gibi çalıyor, görüntüyle hiçbir ilgisi yok. Resmen komedi!

Sona yaklaşıyor, bitmiyor video bir türlü. Eminim köprünün yapılması bile daha kısa sürmüştür.

Nihayet bitti, bitti ama rezil bitti. Madem köprünün inşaatı bitti, köprünün üzerinden geçen araçları göstermek istiyorsun, bunu neden 3D gerçek olmayan bir görüntüyle yapıyorsun? Umarım bu adamlara para ödememişlerdir.

Sonuç

Videoyu kim yaptı bilmiyorum, bilmek de istemiyorum ama her haliyle başarısız, kötü ve bizi dünyaya rezil eden bir video olmuş. Ve umarım bu videoyu bir prodüksiyon firması yapmamıştır ve umarım ki inşaatta çalışan emekçiler yapmıştır. Çünkü bu video ancak o kalitede bir video. Türkiye’de bu işi gerçekten iyi bir şekilde yapacak insanlar var, keşke böyle bir talihsizlik olmasaymış da, o adamlarla çalışmış olsaydınız. Ne kadar para verdiğinizi de bilmiyorum umalım ki az olsun. Ama videoya bakınca belli ki cebinizde akrep var. O akrep elinizi ısırmamış ama işinizi rezil etmiş, ucuz etin yahnisi tadında nur topu gibi kötü bir videonuz olmuş. Milyarlarca dolarlık işler yapıp, karşımıza geçip 50 liranın pazarlığını yapmayın. Size teklifler gönderirken referans videoları da gönderiyoruz ama siz sadece fiyata bakıyorsunuz. Sadece fiyata bakarsanız böyle sonuçlarla daha çok karşılaşırsınız. İşi verdiğiniz adamı da düşünün, siz ona iyi para verirseniz, iyi iş beklemeye de hakkınız olur. 3 kuruşa iş isterseniz, 2 kuruşu kar, 1 kuruşluk hizmet alırsınız. Sen bir işten 100 lira kazanırken “bana ne kardeşim o da 1 lira kazansın” diyemezsin. Bu tür işler ortaklık işleri, biz sizinle çalıştığımızda sizin iş ortağınız oluyoruz. Ortaklıklarda tüm parayı ben alırım diyemezsin. Dersen işte böyle rezil işlerle kendini dünyaya rezil edersin. Ne olduğu belirsiz, uyduruk bir Youtube videosundan başka bir şey değil.

Not: Biz teklif vermedik, Türkiye’nin en büyük time lapse uygulayıcısı olarak nasıl oldu da google’da bizi bulamadılar hayret.

İlla iş vermeniz gerekmez, arayıp fikir alın işi bilen birinden de böyle rezillikler yaşamayalım ülke olarak.

Tolga AKBAŞ

535 893 43 26