Uzun süreli (long term) time lapse hizmeti

Time lapse tekniğinin uygulanması en zor olan türüdür. Kısa süreli time lapse uygulamalarında, kısa bir zaman diliminde çalışıldığı için, ışık ve iklimsel değişikliklerden etkilenilmez. Fakat konu long term dediğimiz uzun süreli time lapse olduğunda, elinizde birbirinden farklı ışık ve iklim şartlarına sahip binlerce fotoğrafla uğraşmak zorundasınız. Ayrıca tek zorluk bu da değil. Asıl önemli olan o fotoğrafları düzgünce çekebilmek, yedekleyebilmek ve izlenebilir hale getirmektir. Tabi tüm bunlar teknik uzmanlık ve prodüksiyon yeteneği gerektiren işlerdir.

Uzun süreli time lapse uygulamalarında karşılaştığım bilgi ve tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum.

1 – Ben de yaparım kafası
Yapamazsın. Pek çok şirket time lapse uygulamalarını kendi bünyesinde çözmeye çalışıyor. Bu çerçevede de time lapse uygulaması genelde bilgi işlem departmanlarının başına bir bela gibi yapışıp kalıyor. Bir takıp sağdan soldan duyulan bilgilerle bir şeyler yapılmaya çalışılıyor fakat sonu hep hüsran. Neticede yapılan iş bir film çekimi değil. “Olmadı bir daha çekelim” deme şansınız hiç ama hiç yok. Ben hiçbir inşaatta “bu duvarın yapılışını çekemedik, yıkıp tekrar yapalım” dendiğine rastlamadım. Ayrıca kurulan sistemler online (çevrimiçi) erişime sahip olmadığı için tamamen kontrolsüz bir biçimde çalışmakta. Öyle ki bir çalışan, taşıdığı şeyi o kameraya çarpsa, yahut yine bir işçi, işine engel oluyor diye o kamerayı başka bir yere çevirse, kaçan görüntüleri tekrar geri getirmek maalesef imkansız. Belki bana “çok karamsarsın, çalışanın kamerayla ne işi olur” diye bilirsiniz. Ben de size tecrübelerle sabit olduğunu söylerim. Çünkü bu ve buna benzer olayları çok kez yaşadık. Çevrimiçi takip sistemimiz sayesinde hızla müdahale edip, görüntü kayıplarının önüne geçebildik. Sonuç olarak bu iş, apayrı bir prodüksiyon işidir ve prodüksiyondan anlayan, görüntü gözü olan, bakmayı bilen, işlemeyi bilen insan gerektirir. IT departmanının, inşaat mühendisinin, herhangi birinin yapabileceği bir iş değildir. Nasıl ki biz inşaat yapmıyorsak, siz de ucuza halledelim diye düşünüp bu işi, işin ehli olmayan insanlara yüklemeyin. Time lapse tekniği fotoğrafçılıkla ilgili bir teknik olup, prodüksiyon becerisi gerektirir. İş teknik bir iş değil, sanatsal bir iştir. İKM Prodüksiyon olarak biz, güzel sanatlar mezunu çalışanlarımız, ulusal kanal deneyimli prodüktörlerimiz, editörlerimiz ve yönetmenlerimizle bu konuda size destek vermeye hazırız. Böylece time lapse çekimlerinizi detay çekimlerle destekleyebilir, onlara senaryolar yazıp röportajlarla zenginleştirip,  hikaye haline getirebiliriz. Böyle yapılan iş, toplantı odalarınızın dışına çıkıp, müşterilerinizle buluşabilir, açılışlarda kullanılabilir, sosyal medyada paylaşılabilir hale gelir. Time lapse sadece arşiv yeteneğine sahip bir teknik değildir, yeni müşteriler bulmanıza, satışlarınıza, bilinirliğinize (pek çok internet sayfası time lapse videoları düşünmeden yayınlar) katkı sağlar.

2 -Uzun Süreli (long term) Time lapse ve Vizyon Meselesi
Time lapse tekniğinin dünyada nasıl uygulandığına bakarsanız görürsünüz. Çok küçük projeler bile bu teknikle görüntülenmeye çalışılıyor. Oysa dev bir şantiye haline gelmiş ülkemiz, halen bu tekniğe ve getirdiklerine yabancı. Tabi bunun pek çok nedeni var. Bence en önemli neden vizyon eksikliği. Projeler yapılırken böyle bir kalem akla bile gelmiyor. Bunu nereden anladığımızın en büyük kanıtı ise pek çok projeye neredeyse yarısından başlamamız. Genelde vizyon sahibi biri “time lapse yaptıralım” fikrini ortaya atıyor ama bu fikri kabul ettirene kadar inşaat epey ilerlemiş oluyor. Çoğu kez de bu vizyon sahibi arkadaş maalesef bu fikrini kabul ettiremiyor böylece dünyada bile eşi benzeri olmayan projelerin nasıl yapıldığını görme şansınız olmuyor.

Bir diğer neden de sanıyorum ki time lapse tekniğinin mevyesinin geç olgunlaşması.  Çünkü bu teknik sonuçlarını ancak proje bittiğinde veriyor. Proje boyunca time lapse tekniğine yatırılan paraya ise boşa giden para gibi bakılıyor. Oysa hiç de öyle değil. Müşterilerimizin çoğu çekilen yüksek çözünürlüklü fotoğrafları proje süresince toplantılarında kullanıyor. Belli periyotlarda hazırlanan gidişatı gösterir time lapse videosuna ulaşabiliyor. Çekilen fotoğrafları dilerse sosyal medyada paylaşabiliyor.  Ayrıca proje bittiğinde binlerce yüksek çözünürlüklü fotoğraftan oluşan dev bir arşive sahip de oluyor.

3 – Kandırmacalar
Bir diğer konu da budur. Şirketinize tanıtım filmi çektireceksiniz diyelim. İstekleriniz doğrultusunda bir ajans ile anlaştınız ve çekim ekibi çekim yapmak için şirketinize geldi. Kullanılan kameraların özellikleri, USB. 3.0 mı, 2.0 mı olup olmadığı, 4K çözünürlükte saniyede kaç kare çektiği, kullanılan hafıza kartının saniyede kaç MB veri aktardığı sizin için önemli midir? Bence önemli olan sonuç videonun kalitesidir. Zaten profesyonel bir ajans çekim esnasında ne gerekecekse onları hazırlayıp gelir. İşte time lapse sektöründe de bu tür kandırmacalar bulunmaktadır. Müşteri gereksiz teknik detaylarla boğularak kafası karıştırılır. Oysa yapılacak iş ve istenen basittir. Müşteri bizden 4K video isterse ona göre hazırlık yapılır, 8K isterse de ona göre hazırlık yapılır. Profesyonel firmalar sizi teknik detaylarla boğmaz. Long term time lapse sistemler zaten ne gerekiyorsa ona göre dizayn edilir ve kullanılır. Kafanızı sistemlerim internet bağlantısıyla, yok bulut sunucusuyla, yok kutuların yapısıyla boğmaya çalışanlara karşı dikkatli olunuz. Böyle bir uygulama yapmak istediğinizde kıstasınız sonuç videonun kalitesi olmalıdır. İyi işlenmemiş 8K bir video, iyi işlenmiş FullHD bir videodan daha kalitelidir diye bir şey olamaz. İKM, bir prodüksiyon firmasıdır. Siz de bir prodüksiyon firması ile çalışınız. Tekrar ediyorum time lapse teknik bir iş değil, profesyonellik gerektiren sanatsal bir iştir.

Sonuç

İKM Prodüksiyon, Türkiye’de time lapse sektörünün liderliğini sürdürmektedir. Detaylara boğulmadan bizi arayın, ne istediğinizi söyleyin biz de profesyonel ekibimizle yapıp, size teslim edelim.

Referanslarımız : https://www.youtube.com/user/istanbulkurgumontaj

İletişim Formu : https://www.ikmproduksiyon.com.tr/bize-ulasin

0850 304 27 75 – 0535 893 43 26