Featured

Neden time lapse yaptırmalısınız?

İnsanın genel güdülerinden biri de geleceğe bir şey bırakabilme isteğidir. Örneğin çocuğumuzu ev sahibi yapabilmek, sanat eserleriyle kalıcı olabilmeye çalışmak, birikim yapmak bunlara örnek verilebilir. Tamda bu noktada time lapse tekniğinden bahsetmek yerinde olacaktır. Çünkü bu teknikle geleceğe görsel bir anlatı, bir değer bırakmış olursunuz.

Nasıl mı?

Time lapse tekniği uygulamaları, çekilen fotoğrafların birleştirilmesiyle video oluşturma işidir. Çekilen her bir fotoğraf içerisinde exif dediğimiz bir takım bilgiler (exif kayıt özelliği olan kameralarda, örneğin DSLR) barındırır. Bu bilgiler fotoğrafın çekildiği tarih, zaman, coğrafi konum, kullanılan kamera / lens modeli, kullanılan kamera ayarları, fotoğraf çözünürlüğü gibi farklı onlarca bilgidir. Hatta fotoğraflara notlar eklemek bile mümkündür. Bu bilgiler size daha sonra kullanabileceğiniz önemli veriler sağlar.

Bir diğer konu da çekilen fotoğrafların zamanla belgesel niteliği taşır hale gelmesidir. Örneğin bugün çektiğiniz herhangi bir İstanbul fotoğrafı, bundan 30 sene sonra belgesel niteliği taşır hale gelecektir. O fotoğrafta gördüğümüz bazı binaların artık olmadığını, yerine başka binalar yapıldığını görebiliriz, yahut fotoğrafımızda görünen insanların kıyafetleri bize, fotoğrafın çekildiği dönem ile ilgili bilgiler verir. Hatta kullanılan araçlar bile… Fotoğrafa bakıp, 30 sene önce var olan ama şu an kullanmadığımız pek çok şeyi görebiliriz. Yahut tabelalar, tabelalara bakıp dönem ilgili bir yargıya varmak mümkün olabilir. Bu da bir fotoğrafın belgesel niteliği taşıması için fazlasıyla yeterlidir. Dolayısıyla bugün çektiğiniz fotoğraflar, yıllar sonra birer sanat nesnesine dönüşebilir.

Ayrıca time lapse tekniği ile çekilen fotoğraf bir süreci, belirli aralıklarla görüntülediği için, kullanılan inşa teknikleri, inşa süresi hakkında da bilgiler verir. Böylece sektördeki teknolojik değişimlerle ilgili parlak bir fikre sahip olabilirsiniz.

Tüm bunları düşündüğünüzde “neden” sorusuna bir cevap bulabiliriz. Time lapse tekniği, hafife alınacak bir teknik değildir. Bugün çektiğiniz her fotoğraf karesinin, hem bizim geleceğimiz, hem de sizin geleceğiniz için büyük önemi vardır. Bu teknikle üretilecek görüntülerin yüksek kaliteli olması, exif bilgisi taşıyor olması, profesyonel bir ekip tarafından uygulanıyor olması mühim bir konudur. Ülkemizde yapılan çok önemli projelerde time lapse uygulaması yapılmamış, “işe yaramaz bir kalem” olarak görülüp iptal edilmiş yahut işin ehli olmayan kişilerin elinde eriyip gitmiştir. İnanın pek çok projeyi yarıdan teslim alıp bitirdik. Ve bugüne kadar memnun olmayan tek bir iş ortağımız olmadı.

Bu teknik uygulaması zor bir teknik olup, tamamen otonom sistemlerle çözülebilecek bir teknik değildir. Bir bebek gibi her an kontrol etmeniz, gerekirse hızlıca müdahale etmeniz ve gerçekten bu işi sevmeniz gerekir. Siz işi sevmezseniz, ortaya çıkan işi de iş ortaklarınız sevmeyecektir. Bize her konuda danışabilir, bilgi alabilirsiniz.

Tolga AKBAŞ

İKM Prodüksiyon

0535 893 43 26

Youtube sayfamız : https://www.youtube.com/user/istanbulkurgumontaj