İKM Prodüksiyon Time Lapse Çözümleri

Yukarıdaki videonun tamamı İKM Pordüksiyon’un time lapse sistemleri ve hava çekimlerinden oluşmaktadır. Başta NTV olmak üzere pek çok haber kanalında yer bulmuştur.

Genelde inşaat gibi tekrarı mümkün olamayacak işlerde kullanıldığından çekimlerin profesyonellerce yapılması gerekmektedir.

Ülkemizde bu işi profesyonel anlamda yapan kişi sayısı oldukça azdır. Bu işi yapan firmalar genelde IP kamera adı verilen “güvenlik kamerası kalitesinde kayıt yapan” kameraları kullanmaktadır. Bu kameralarla yapılan time lapse çekimleri, vasat sayılabilecek bir görselliğe sahip olduğundan, şirketin prestiji açısından işlevsizdirler.

Biz ise time lapse projelerimizde DSLR fotoğraf makinaları kullanıyoruz. Bu makinalar, sahip oldukları kaliteli objektiflerle üst düzey görsellik sağlarlar. Bu makinalarla çekilen time lapse videolar, fotoğraf kalitesindedir. DSLR makinalar yapılan işin görselliğini anlatması açısından hayati öneme sahiptir.

DSLR makinalarla çekilen time lapse videolar üst düzey görselliğe sahiptir
DSLR makinalarla çekilen time lapse videolar üst düzey görselliğe sahiptir

Süreçte herhangi bir sınırımız bulunmuyor. Dilerseniz bir inşaatın tüm inşa sürecini, dilerseniz bir bitkinin gelişimini, gökyüzü hareketlerini, mevsimsel değişimleri, trafik akışını, bir doğa olayını, bir ürünün üretim sürecini, bir inşaatın temelden başlayarak bitene kadar ki bütün anlatmak istediğinizde, bu tekniği kullanarak yardımcı olabiliriz.

Time lapse çok fazla aksesuar gerektiren bir iştir. Bu aksesuarlar yapılan işin görselliğine, süresine, işlevselliğine göre önem kazanmaktadır.

Time lapse videoların görselliğini artıran en önemli unsurlardan biri; time lapse’ı hareketli bir görsel şölene çeviren ray sistemleridir.

Yukarıdaki videoda izlediğiniz raylı sistem bizzat bizim tarafımızdan time lapse çekimlerde kullanılması amacıyla üretilmiştir. Osto Ray HTL, yatay ve dikey hareketleri zaman ayarıyla yapmakta, böylece time lapse görüntülerin izlenebilirliğini artırmaktadır.

Yaklaşık 2 metrelik bu sistem, Türkiye’de yalnızca bizde bulunmaktadır.

Ayrıca uzun süreli dış çekimlerde kullanılan fotoğraf makinasını hava koşullarına karşı koruyan ve ağ bağlantısı sağlayan Osto Time Lapse Box da sadece bizde mevcuttur.

Time lapse çekimlerde, ekipman kadar ekip de önemlidir. Çünkü süreç içerisindeki en küçük bir hata, geri dönüşü olmayan ya da çok zor olan sorunları da beraberinde getirir. Zaten uzun soluklu projelerde kullanılan bu teknikte meydana gelebilecek hatalar, sürecin görselliğini zora sokar. Bu yüzden profesyonel bir ekiple çalışmak oldukça önemlidir.

Biz İKM olarak, profesyonel ekibimizle, DSLR makinalarla time lapse işlerinize destek oluyoruz. İsterseniz shift-tilt lenslerle, isterseniz Ostoray HTL (yatay ve dikey düzlemde hareketli) ve hyper lapse tekniği ile time lapse görüntülerinizi üretiriyoruz. Üretim sürecinde görüntülerinizi fotoğraf kalitesinde ve full hd, 2k veya 4k olarak size teslim ediyoruz.

İletişim bilgilerimiz için <<buraya>> tıklayınız.

Time lapse hakkında daha detaylı bilgi için, Türkiye’nin ilk ve tek time lapse destek sayfası timelapseturkiye.com adresini ziyaret edebilirsiniz.